اطلاعات عمومی

پوسیدگی ژنتیکی دندان

پوسیدگی ژنتیکی دندان

پوسیدگی ژنتیکی دندان

 اگر شما با وجود سخت کوشی در رعایت بهداشت دهان و دندان هنوز هم دندان هایتان دچار پوسیدگی می شوند ممکن است تقصیر شما نباشد. تحقیقات اخیر از محققین دندانپزشکی دانشگاه پیتزبورگ درباره پوسیدگی دندان نشان داده است که تغییرات ژنتیکی خاصی ممکن است علت پوسیدگی دندان و پریودنتیت باشد.به گفته این محققین میزان پوسیدگی ژنتیکی دندان را می توان با تغییرات ژنتیکی که نقش کلیدی در این موارد را ایفا می کند مرتبط دانست.اولین نقش مربوط به پاسخ سیستم ایمنی بدن است که پلی مورفیسم ( چند شکلی) را تحت تاثیر قرار می داد.در اولین مقاله ای که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر شده است ما قادر به استفاده از جمع آوری داده هایی بودیم تا ببینیم که آیا پلی مورفیسم خاص با افزایش شدت پوسیدگی ژنتیکی دندان مرتبط بوده است یا خیر.این یافته ها می توانست به ما کمک کند که روش های جدیدی را برای درمان افرادی که مستعد پوسیدگی ژنتیکی دندان هستند پیدا کند.

علت پوسیدگی دندان  می تواند عوامل متعددی باشد ازجمله :

  • باکتری های موجود در دهان
  • چگونگی مراقبت از دندان
  • نوع رژیم غذایی
  • ساختار دندان
  • فلوراید جریان بزاق
  • پوسیدگی ژنتیکی دندان

پوسیدگی ژنتیکی دندان از مواردی است که در گروه کمترین علت های پوسیدگی  دندان بشمار می آید زیرا اغلب پوسیدگی ها ناشی از عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان است.

شاید یک دندانپزشک مدت زیادی را صرف مداوای دندان پوسیده ی بیماران بکند اما در عین حال با بیمارانی مواجه شود که با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان خود باز هم دچار پوسیدگی دندان شده اند.تنها یک راه برای تشخیص اینکه آیا ژنتیک مسئول پوسیدگی دندان شما هست یا نه وجود دارد و آن این است که شما باید از تمام شرایطی که ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود اجتناب کنید.

اگر دندان های شما با وجود جلوگیری از همه عوامل بیماری زا باز هم پوسیده شدند می توان گفت که این امر در ارتباط مستقیم با پوسیدگی ژنتیکی دندان است.

چگونگی شروع پوسیدگی

دهان ما یک اکوسیستم پویا و متعادل کننده است که در آن موجودات زنده از جمله باکتری های مفید و مضر به طور مداوم در حال تعامل هستند.

هنگامی  که شرایط برای تخریب و شکستن مواد معدنی دندان مساعد می شود که برخی باکتری های مضر و بیماری زا در حضور قند های خاصی شروع به فعالیت می کنند.حتی یک رژیم غذایی که بیش از حد اسیدی باشد نیز می تواند دندان ها را تحت تاثیر قرار داده و مواد معدنی آنرا تخریب کند اما در شرایطی که رژیم غذایی فرد متعادل باشد این عوامل بیماری زا توسط مکانیسم های ترمیم بدن و بزاق سالم به خودی خود خنثی می شوند.

هدف ما برای پیشگیری از پوسیدگی دندان :

  • استفاده مداوم و منظم از مسواک و نخ دندان
  • دریافت فلوراید کافی
  • استفاده از یک رژیم غذایی با اسیدهای محدود

با این حال حتی با رعایت این اقدامات ما برخی از افراد را می بینیم که بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان هستند و شاید به کمک اضافی هم نیاز داشته باشند.

برداشتن گام های بیشتر به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان

در دندان های آسیای بعضی از افراد شیارهای عمیقی وجود دارد که الیاف مسواک قادر به دسترسی و تمیز کردن آنها نیست.این شیارها را می توان به وسیله شیار پوش مسدود کرد.اگر شما نتوانسته اید به اندازه کافی فلوراید از طریق آب آشامیدنی  و یا منابع دیگر دریافت کنید شیار پوش گزینه درمانی مناسبی است. همچنین اگر دندان های فرزند شما  به پوسیدگی حساس باشند دندانپزشک او می تواند به وسیله درمان با سیلانت که یک لایه رزین پلاستیکی است دندان های او را مقاوم سازی کند. این لایه عملا نامرئی بوده و بر روی سطوح جویدنی دندان های عقب قرار داده می شود.

 1,929 بازدید از آغاز,  2 بازدید در امروز

بازگشت به لیست