اطلاعات عمومی

چند نکته مهم درباره ارتودنسی

چند نکته مهم درباره ارتودنسی

چند نکته مهم درباره ارتودنسی

درباره ارتودنسی میتوان گفت که متخصص ارتودنسی به جای فکر کردن به این که دندان ها را ردیف کند، باید به ایجاد لبخندی فکر کند که بتواند اعتماد به نفس، جذابیت و از همه مهم تر شادی بیشتری را برای افراد جامعه فراهم کند. متخصص ارتودنسی باید به این مساله اعتقاد داشته باشد که درمان با ارتودنسی، بتواند سودمندی همیشگی و فرصت های بیشتری برای بیمار فراهم کند. در این مقاله به چند نکته مهم اشاره میکنیم با ما همراه باشید.

اطمینان از حضور متخصص طی دوره درمان
درمان ارتودنسی ، معمولا درمان طولانی مدتی است که دوره فعال آن دست کم 1.5 سال است. بنابراین اطمینان از حضور متخصص ارتودنسی درمان کننده باعث پیشگیری از مشکلات درمان ناتمام و کم شدن هزینه به علت تغییر دکتر می شود، بنابراین در مراجعه به مراکز و کلینیک هایی که متخصص ارتودنسی به عنوان همکار در آنجا حضور دارد و امکان تغییر وجود دارد هوشیار باشید. وما در کلینیک دکتر همایونی به شما این دلگرمی را میدهیم که از ابتدای مراحل کار تا پایان کار دکتر همایونی با شما همراه هستند.

مراجعه به متخصص ارتودنسی
درباره ارتودنسی و درمان ارتودنسی باید به این موضوع توجه داشته باشید، افرادی که فقط درمان ارتودنسی انجام می دهند، همیشه نمی توانند متخصص ارتودنسی باشند؛ همچنان که در تبلیغات و در تابلوها عبارت هایی مثل دندانپزشک، ارتودنسی یا دندانپزشک مختص ارتودنسی ، متخصص دندانپزشکی اطفال، ارتودنسی پیشگیری یا به طور اختصاصی ارتودنسی دیده می شود که هیچ کدام دلیل متخصص ارتودنسی بودن آنها نیست. افراد متخصص واقعی در مهر نظام پزشکی خود کلمه متخصص ارتودنسی را قید کرده و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران هستند که در سایت انجمن ارتودنتیست های ایران اسامی آنها قابل مشاهده است. حتی درباره درمان مشکلات ارتودنسی کودکان دیده می شود که در بسیاری از موارد، مراجعه به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی اطفال باعث انحراف از درمان درست شده و به جای بهتر شدن درمان باعث پیچیده تر شدن درمان شده است.

چند نکته مهم درباره ارتودنسی

معاینه کودکان در 7 سالگی
پیشنهاد انجمن های ارتودنسی این است که همه کودکان باید در هفت سالگی از سوی متخصص ارتودنسی معاینه شوند. تشخیص اولیه مشکل ارتودنسی مثل کجی دندان ها،پوسیدگی دندان شیری، از دست رفتن زود هنگام دندان شیری، مشکلات رشدی و انحراف دادن فک در هنگام بستن فک ممکن است منشأ مشکلات شدیدتر در آینده باشد. در این موارد کشف مشکل و پیروی از دستورات متخصص ارتودنسی، درمان های بعدی را آسان تر می کند.

پرداخت اقساطی هزینه درمان
درباره ارتودنسی و هزینه درمان ارتودنسی بر مبنای پیچیدگی درمان و طول دوره درمان تعریف می شود. نحوه پرداخت در بیشتر مطب های ارتودنسی به صورت اقساط تعریف شده است که در آن یک سوم هزینه به صورت اولیه و بقیه به صورت اقساط ماهانه گرفته می شود. و نکته مهم این است که در بیشتر موارد بیمه ها برای این کار هزینه عمده ای پرداخت نمی کنند.

هدف ارتودنسی همیشه زیبایی دندان نیست
درمان های ارتودنسی همیشه برای ردیف کردن دندان ها و زیبایی نیست. در خیلی از موارد انجام دیگر درمان های دندانپزشکی نیازمند آماده سازی ارتودنسی است. درباره ارتودنسی و این درمان ها به ویژه در افراد میانسال یا مسن تر انجام می شود. مهم ترین مثال در این موارد درمان های جایگزینی مثل ایمپلنت، فضاهای اضافی در فک و درمان های مرتبط با صدمات است. در این موارد هدف درمان های ارتودنسی براساس نیاز بیمار طراحی می شود.

درمان مشکلات فکی پیش از سن بلوغ
هرچند درمان ارتودنسی در تمام سنین امکان پذیر است، ولی برخی درمان ها در بعضی سنین بهتر و راحت تر انجام می شود. متخصصان ارتودنسی بهترین کسانی هستند که میتوانند به شما سن عالی برای ارتودنسی را بگویند. مشکلات فک در کودکان و نوجوانان تا قبل از بلوغ قابل تغییر و هدایت است. بعد از این دوره درمان های استتاری یا ترکیب درمان های ارتودنسی و جراحی فک قابل انجام است. در بعضی بیماران امکان گسترش قوس فکی برای ایجاد فضای بیشتر وجود دارد. در این موارد درمان زودتر از موعود و درمان دیرهنگام صدمه یکسانی به بیمار وارد می کند؛ بنابراین مشاوره متخصص ارتودنسی دکتر همایونی را در هفت سالگی از دست ندهید.

چند نکته مهم درباره ارتودنسی

یک سری نکات دیگر هست که شما باید در هنگام مراجعه به کلینیک متخصصان انهارا مد نظر بگیرید عبارت اند از:
1- آیا انتظاری را که در معاینه اولیه داشتید، برآورده شده است یا خیر؟
2-فضای محل درمان چه حسی به شما می دهد؟ بهتر است بدانید که شما تا مدتی نیاز به رفت و آمد در آن محل دارید. حسی کلی که از آنجا می گیرید باید مثبت باشد.
3-چه کسی خدمات درمانی را در محل درمان به شما ارائه می دهد، خود متخصص یا دستیاران او؟
4-سیر مراحل معاینه از نظر شما مسیر صحیحی داشته است یا خیر؟
5-دکتر هنگام مشاوره چقدر وقت برای شما و برای رفع نگرانی شما ارائه می دهد؟
6-آیا روش های درمان را خود متخصص برای شما توضیح می دهد یا آن را به همکاران محول می کند؟

 1,166 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط