اخبار, مقالات

کاندیدای مناسب ارتودنسی نامرئی(همرو)

کاندیدای مناسب ارتودنسی نامرئی(همرو)

کاندیدای مناسب ارتودنسی نامرئی(همرو)؛ آنچه قبل از شروع درمان باید بدانید

انتخاب نوع درمان ارتودنسی مناسب کار راحتی نیست. از آن‌جایی که ارتودنسی نامرئی (همرو) ممکن است ساده‌ترین و حتی زیباترین روش درمانی به‌نظر برسد اما مناسب همه افراد نیست. مطالب موجود در این مقاله در تصمیم‌گیری صحیح و انتخاب ارتودنسی نامرئی به شما کمک فراوانی خواهد کرد.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای همرو هستید؟

برنامه درمانی ارتودنسی نامرئی شامل:

  • استفاده از پلاک‌ها برای مدت زمان مشخص شده
  • تغییر رژیم‌غذایی به‌منظور پیشگیری و یا کاهش آسیب و لکه‌دار شدن دندان‌ها و الاینرها
  • تغییر شیوه زندگی به‌منظور حفظ پاکیزگی دندان‌ها
  • پاکیزگی و حفظ پلاک‌ها

22 ساعت باید در طول روز باید از پلاک‌ها استفاده کرد

ارتودنسی نامرئی برخلاف ارتودنسی فلزی متحرک بوده و به‌راحتی از دهان خارج می‌شود. این ویژگی همرو موجب جذب افراد زیادی به این درمان شده‌است. در این روش افراد بدون هیچ نگرانی بابت گیرکردن خوراکی‌ها به بریس‌ها با خیال راحت غذا و خوراکی می‌خورند.

در ارتودنسی نامرئی باید هر روز و تقریبا تمام روز از الاینرها استفاده کرد. توصیه می‌کنیم برای کسب نتایج مطلوب حداقل 22 ساعت در طول شبانه روز ارتودنسی نامرئی را استفاده کرده و تنها هنگام خوردن و مسواک زدن از دهان خارج کنید. این بدین معناست که وقت‌شناسی و دقت در ارتودنسی نامرئی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

هنگام خوردن می‌توان الاینرها را از دهان خارج کرد

اگر زیاد به‌میهمانی دعوت می‌شوید و یا به دلیل نوع کار خود (به‌عنوان مثال، نماینده فروش قهوه) وقت زیادی را با مشتری‌ها صرف نوشیدنی‌هایی رنگی مانند قهوه می‌کنید بهتر است قبل از تصمیم به ارتودنسی همرو دوباره فکر کنید.

الاینرهای نامرئی از پلاستیک‌های شفاف تهیه شده‌اند و قبل از خوردن، مصرف نوشیدنی‌های داغ و رنگی باید حتما از دهان خارج شوند. از آن‌جایی که بزاق دهان به‌دلیل وجود پلاک‌ها نمی‌تواند غذا و نوشیدنی‌ها را از سطح دندان‌ها پاک کند بنابراین درآوردن آن ها هنگام خوردن و آشامیدن ضروری است. اگر در طول روز بنا به‌ دلایل مختلفی نمی‌توانید بعد از خوردن و آشامیدن (به‌جزء آب) دندان‌ها را تمیز کنید بهتر است به‌ فکرروش درمانی دیگری باشید.

بعد از خوردن حتما باید دندان‌ها را تمیز کنید.

شاید بیمار نیاز به اتچمنت داشته باشد

حتی اگر تصور شما این باشد که در ارتودنسی نامرئی براکت و سیم وجود ندارد اما باید بدانید که دراین نوع ارتودنسی به‌جای سیم و براکت  از تجهیزات ارتودنسی دیگری به نام  اتچمنت‌ها استفاده می‌شود. اتچمنت‌ها زائده‌های کامپوزیتی سفید رنگ و هم‌رنگ دندان هستند که روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند.

اتچمنت‌ها در حقیقت پلاک‌ها را محکم نگه ‌داشته و حرکات دندان‌ها را کنترل می‌کنند. وضعیت دندان‌ها و ماهیت درمانی خاص می‌تواند تعیین کند که آیا بیمار نیازی به اتچمنت دارد یا خیر. برخی از بیماران به تعداد کمی اتچمنت‌ها و برخی تعداد بیشتری اتچمنت نیاز دارند. متخصص ار تودنسی می‌تواند اطلاعات لازم در این خصوص را به بیمار ارائه دهد.

جداکردن اتچمنت‌ها کار راحتی نیست. برخی متاسفانه سعی می‌کنند با ناخن آنها را پاک کنند اما باید گفت که اتچمنت‌ها با کمک  ابزار خاصی به راحتی پاک می‌شوند. نواحی اطراف اتچمنت‌ها به‌سرعت تغییر رنگ داده و لکه‌دار می‌شوند بنابراین باید بعد از نوشیدن قهوه و یا هر نوشیدنی که موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود بلافاصله دندان‌ها را مسواک بزنید.

پلاک‌های شفاف ممکن است موجب خشکی دهان شوند

بزاق دهان به پلاک‌های شفاف چسبیده و این امر موجب خشکی دهان می‌شود. برای مقابله با خشکی دهان باید تاجایی که امکان دارد مایعات زیادی مصرف کرد. در ارتودنسی نامرئی حتی گاهی بیمار احساس می‌کند که لب‌هایش خشک‌تر از سابق شده‌است.

در همرو ممکن است نیاز به اصلاح پلاک‌های شفاف باشد

بعد از انجام ارتودنسی نامرئی، شاید نیاز به اصلاح و تجدید الاینرها باشد. این کار موجب می‌شود بیمار بهترین نتایج را کسب و به لبخند زیبا و دلخواه خود برسد. اگر اندازه الاینرها به ‌دقت کنترل نشده و مناسب دهان و دندان‌های بیمار نباشد قطعا در روند درمان اختلال ایجاد کرده و موجب می‌شود دندان‌ها به‌طرز صحیح شکل نگیرند.

انتخاب متخصص ارتودنسی مجرب در زمینه ارتودنسی نامرئی  کمک خواهد کرد تا اطلاعات کافی از جزئیات درمان کسب و قبل از شروع به درمان انتظارات واقعی خود را مشخص کنید.

باید منضبط باشید

در ارتودنسی نامرئی مسئولیت‌های زیادی به دوش بیمار می‌باشد. در هر جلسه ویزیت 2 تا 3 ست الاینر به بیمار تحویل داده می‌شود. تعداد پلاک‌ها معمولا به فاصله بین جلسات ویزیت بستگی دارد.

علاوه ‌بر این‌که باید 22 ساعت در روز از پلاک‌ها استفاده کرد باید حتما وقتی را برای تعویض و چکاپ وضعیت دندان‌ها و الاینرها اختصاص داد. چکاپ الاینرها به ‌منظور اطمینان از وضعیت دندان‌ها بخش عمده درمان همرو است. تعویض پلاک‌ها قبل از ثابت شدن دندان‌ها موجب می‌شود بعدها با مشکلات درمانی مواجه نشویم. هربار که الاینرها تعویض می‌شوند در اصل فشار جدید بر روی دندان‌ها وارد می‌شود و تا زمانی‌که الاینرهای جدید آماده شوند وقفه کوتاهی در دوره درمان ایجاد می‌شود. اگر شما هم جزء افرادی هستید که ورزش می‌کنند، شغل‌های مهمی دارند و به جزئیات ظاهر اهمیت فراوانی قائل هستند می‌توانید از مزایای ارتودنسی نامرئی استفاده کنید.

برای برخی افراد راه‌حل‌های دیگر مناسب‌تر است

اگر فرصت خارج کردن الاینرها از دهان را ندارید، نمی‌توانید دندان‌ها را مرتب  تمیز کنید و یا اگر فرصت چکاپ مرتب و منظم دندان‌ها و پلاک‌ها را ندارید بهتر است به سراغ این نوع درمان نروید. لازم به ذکر است که درمان‌های دیگری هم وجود دارند که ممکن است مناسب شما و سبک زندگی شما باشند.

 

 1,599 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست