اخبار

کشف سیم ارتودنسی بعد از ده سال در روده بیمار!

کشف سیم ارتودنسی بعد از ده سال در روده بیمار!

بیمار استرالیایی، سیم ارتودنسی هفت سانتی متری را ناآگاهانه بلعید!

زن استرالیایی که در سن بیست سالگی ارتودنسی ثابت خود را برداشته بود، بعد از ده سال، متوجه شد قطعه‌ای سیم ارتودنسی هفت سانتی‌متری، روده کوچکش را سوراخ سوراخ کرده است!
دکتر تالیا شفرد Talia Shepherd، یکی از پزشکان معالج این زن، می‌گوید: «این بیمار که سی سال سن دارد، با شکایت از درد شدید و انقباض عضلانی شکمی به اورژانس بیمارستان Sir Charles Gairdner در غرب استرالیا مراجعه کرد. ابتدا پزشکان گمان کردند این درد مربوط به کیسه صفرای او است و زمانی که درد تکسین پیدا کرد، بیمار را مرخص کردند، اما دو روز بعد، این زن دوباره با درد شدید به اورژانس بیمارستان بازگشت.»
طبیعتاً مراجعه مجدد بیمار، پزشکان را به گرفتن سی‌تی‌اسکن واداشت که با نگاه کردن به آن، مشاهده کردند جسم کوچکی قسمت‌های مختلفی از روده کوچک زن را سوراخ سوراخ کرده است. دکتر شفرد می‌گوید: «وقتی به سی‌تی‌اسکن نگاه کردیم، گمان کردیم آنچه می‌بینیم، استخوان ماهی است که بیمار بلعیده است، چرا که این اتفاق بسیار شایع است، اما زمانی که از خود او پرسیدیم آیا به یاد می‌آورد جسم خارجی را بلعیده باشد، دیدیم چنین چیزی را در حافظه ندارد.»
از آنجا که روده این زن در نواحی متعددی سوراخ شده بود، دور خود پیچیده بود و به عبارت دیگر، بیمار دچار اختلال ولولوس volvulus شده بود. با توجه به این شرایط و درد شدید بیمار، پزشکان به این نتیجه رسیدند که او باید هرچه سریع‌تر تحت عمل جراحی قرار گیرد.
جالب اینکه آنچه سبب این عارضه شده بود، یک سیم هفت سانتی‌متری ارتودنسی بود و این در حالی بود که درمان ارتودنسی این زن، ده سال پیش تمام شده بود. این مورد از نظر پزشکان بسیار غیرعادی است، چرا که یک قطعه سیم به این بلندی، ده سال در امعاء و احشاء بیمار قرار داشته و خود او متوجه آن نشده است.
دکتر شفرد می‌گوید: «حدس من این است که این سیم در طول این مدت، در معده جا خوش کرده بوده و زمانی که به روده کوچک راه یافته و آن را سوراخ کرده، درد بیمار شروع شده است.»

سیم ارتودنسی روده بیمار را سوراخ سوراخ کرده است
او ادامه می‌دهد: «بیمارانی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اند، نباید با خواندن این خبر چندان نگران باشند، چرا که احتمال بلعیدن سیم ارتودنسی، خیلی کم است و کیسی که در این مجال معرفی کردیم، یک مورد غیرعادی است.»
همچنین دکتر پات ریموند Pat Raymondدانشیار دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی می‌گوید: «در موارد این‌چنینی که جسمی خارجی باعث جراحات امعاء و احشاء بیمار می‌شود، معمولاً خود او به یاد می‌آورد که تصادفاً جسمی خارجی رابلعیده است، اما در این مورد، بیمار متوجه نشده بود کی و چگونه سیمی به این بلندی را بلعیده است و این خیلی غیرعادی است.»

او که متخصص داخلی است ادامه می‌دهد: «این عجیب‌ترین شیء خارجی نیست که تا امروز بیماری بلعیده است. در مقالاتی که منتشر شده، گزارش شد است که بیمارانی وجود داشته‌اند که به صورت تصادفی یا تعمداً حتی دندان مصنوعی یا مسواک خود را هم بلعیده‌اند!»

اگر آدامس ببلعیم چه می‌شود؟
حال وقتی مردم این اجسام عجیب و غریب را قورت می‌دهند، آیا افسانه‌های قدیمی که می‌گویند آدامس هفت سال در معده می‌ماند درستند؟
دکتر ریموند می‌گوید: «این کاملاً غیرواقعی است. آدامس مدت زیادی به معده نمی‌چسبد، چرا که آن‌قدر کوچک هست که بتواند از معده به سمت روده کوچک برود و باقی مسیر خود را تا دفع شدن ادامه بدهد. درواقع هضم شدن آدامس، به اندازه هضم شدن دانه‌های ذرت، و نه بیشتر طول می‌کشد.»
گفتنی است کیسی که در این گزارش مطرح شد، در ژورنال پزشکی BMJ منتشر شده است. منبع: CNN

کشف سیم ارتودنسی بعد از ده سال در روده بیمار!