اطلاعات عمومی

کوتاه شدن ریشه ی دندان حین درمان ارتودنسی (سیم کشی)

کوتاه شدن ریشه ی دندان حین درمان ارتودنسی (سیم کشی)

کوتاه شدن ریشه ی دندان حین درمان ارتودنسی (سیم کشی)

برای برخی افراد این سؤال پیش می‌آید که آیا وسایل و تجهیزات ارتودنسی مانند سیم‌کشی‌ها ممکن است باعث کوتاه شدن طول اصلی ریشه‌ی دندان‌هایشان گردند که می‌تواند حساسیت و آسیب‌پذیری نسبت به دیگر مشکلات دهان و دندانی را افزایش دهد. آگاهی از عملکرد زیرساختی سیم‌کشی‌ها، انواع عوارضی که باید در حین استفاده از سیم‌کشی‌ها انتظار داشت و آگاهی از هر چیزی که ممکن است در طی طول درمان تجربه شود، قبل از دریافت هرگونه درمان ارتودنسی بسیار لازم و ضروری است. در اینجا به مواردی که باید درباره‌ی استفاده از بریس‌های دندان بدانید و آنچه می‌بایست کلاً از متخصص ارتودنسی‌تان انتظار داشته باشید، خواهیم پرداخت.

تغییراتی در ریشه‌ها و طول دندان‌ها

کار سیم‌کشی‌های دندان، جابجا کردن دندان‌ها به موقعیتی بهتر است و از آنجایی‌که دندان‌ها در مقابل حرکت به سمت موقعیتی بهتر مقاومت نشان می‌دهند، اساساً فشارهای بسیار خفیفی را در اطراف دندان‌ها اعمال می‌کنند. هرگاه سیم‌کشی‌ها روی دندان‌ها قرار بگیرند و تنظیم شوند، این احساس فشار و کمی ناراحتی (درنتیجه‌ی آن) ایجاد خواهد شد، اما کمی بعد به آن عادت خواهید کرد و احساس بهتری خواهید داشت. این امری طبیعی است زیرا استخوان‌ها درست مانند دندان‌ها نیز حرکت می‌کنند. در نهایت، هر گاه حرکت دندان‌ها و درمان به پایان برسد، استخوان‌های جدید به‌ جای آن‌ها قرار خواهند گرفت. ثابت‌ شده است که با جابجایی دندان‌ها به موقعیتی بهتر، در واقع طول واقعی ریشه‌ی دندان‌ها از لحاظ شکل و سایز دچار تغییراتی می‌شود، البته این تغییرات تنها با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری قوی یا میکروسکوپ قابل‌اندازه‌گیری هستند. به‌ ندرت می‌توان تغییرات به وجود آمده در ریشه‌ها و طول دندان‌ها را با چشم غیر مصلح رؤیت کرد. تقریباً 1 تا 2 درصد از کل بیماران دچار مقداری تغییرات و کوتاهی در ریشه‌ی دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی می‌شوند. به‌ طور کلی، این وضعیت در مواردی رخ می‌دهد که بیمار هنوز در وضعیت آماده‌سازی قبلی قرار دارد، یا کلاً نسبت به تحلیل ریشه ها آسیب‌پذیری بیشتری دارد. به‌ منظور رسیدگی دقیق و مؤثر به این مشکل، لازم است که متخصص ارتودنسی گزارش‌ها و رکوردهایی از وضعیت دندانی بیمار را مجدد بازبینی کند یا شاید والدین بیمار به موقعیت مشابهی اشاره کنند که قبلاً در درمان ارتودنسی خودشان تجربه کرده‌اند.

چگونه می‌توان از کوتاه شدن ریشه دندان در ارتودنسی جلوگیری کرد؟

چند نظریه در این زمینه ثابت می‌کنند که تحلیل ریشه هنگامی رخ می‌دهد که در حین درمان ارتودنسی، دندان‌ها خیلی سریع یا خیلی کند حرکت کنند. اگر چه در اکثر موارد این وضعیت بیشتر ممکن است در حین یک درمان معمولی رخ دهد که ریشه در آرایش ژنتیکی بیمار دارد. زمان، در واقع به نظر یک عامل تخفیف دهنده نمی‌آید زیرا مواردی در میان بیمارانی دیده‌ شده است که سیم‌کشی‌هایشان را حداقل پنج سال یا بیشتر داشته‌اند و در این مدت دچار هیچ‌ گونه تحلیل یا کوتاهی ریشه‌ای نشده‌اند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، حتماً جلسات معاینه‌ی تعیین‌ شده در طول دوره درمان ارتودنسی و نیز معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید. متخصصین ارتودنسی اغلب تصاویر رادیولوژی منظمی می‌گیرند تا پیشرفت درمان بیماران را به‌ دقت ارزیابی کنند. اگر در این عکس‌برداری‌ها متوجه کوتاهی و تحلیل ریشه شوند، احتمالاً برای جبران و جلوگیری از پیشرفت مشکل به وجود آمده، تغییراتی در روند درمان ایجاد خواهند کرد. در موارد بسیار نادری ممکن است دندان‌ها از دست بروند. اگر چه موارد کوتاه شدن ریشه دندان در ارتودنسی بسیار اندک و نادر است، بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل نادر، ادامه‌ی معاینات منظم در حین استفاده از سیم‌کشی‌های دندان و انجام این درمان تحت نظر یک متخصص ارتودنسی مجرب می‌باشد تا رسیدن به نتایج عالی این درمان را برای خود تضمین کنید

کوتاه شدن ریشه ی دندان حین درمان ارتودنسی (سیم کشی)