اطلاعات عمومی

ارتودنسی و جراحی زیبایی بینی

ارتودنسی و جراحی زیبایی بینی

ارتودنسی و جراحی زیبایی بینی

چه مدت بعد از ارتودنسی می توانم عمل بینی انجام دهم؟

کدام‌یک را باید اول انجام داد؟

هرگونه تغییر در چانه، بهتر است قبل از جراحی بینی انجام شود. ارتودنسی هیچ تأثیری روی نتایج جراحی زیبایی بینی در آن سنی که انجام می‌شود ندارد، بنابراین درمان ارتودنسی (سیم‌کشی‌های دندان) هیچ‌ اولویت بیشتر یا کمتری نسبت به جراحی بینی ندارد و هرکدام از جراحی بینی و ارتودنسی را می‌توان بسته به اولویت و ترجیح بیمار اول انجام داد. مگر اینکه در طرح درمان ارتودنسی احتمال تغییر برجستگی لب بالا وجود داشته باشد. حتی انجام جراحی بینی در حینی که بیمار از سیم‌کشی‌های دندان استفاده می‌کند امکان‌پذیر است و این دو مداخله‌ای در کار یکدیگر نخواهند داشت.

چه زمانی می‌توان برای درمان ارتودنسی اقدام کرد؟

درمان ارتودنسی معمولاً تا وقتی‌ که کودک به سن دوازده یا سیزده سالگی نرسیده است، آغاز نمی‌گردد، یعنی وقتی‌ که دندان‌های دائمی کاملاً روییده و رشد کرده باشند. در برخی موارد، اگر مشکلات دندانی از قبل قابل‌ تشخیص نباشند، درمان ممکن است دو سال بعد از این سنین انجام شود. کودکانی که دچار شکاف لب و کام هستند ممکن است قبل از اینکه دندان‌های دائمشان کاملاً روییده شوند و به رشد کامل برسند، به درمان ارتودنسی نیاز پیدا کنند. همچنین در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان‌های پیشگیری قبل از 12 سالگی وجود داشته باشد. پیش از اینکه هر درمان ارتودنسی آغاز شود، بهداشت صحیح دهان و دندان بسیار مهم و ضروری است. وقتی دستگاه‌های ارتودنسی و سیم‌کشی‌ها در دهان و روی دندان‌ها کار گذاشته می‌شوند، لقمه‌های غذا بیشتر در بین دندان‌ها و وسایل ارتودنسی گیر می‌کند، از این‌ رو بیمار باید به‌دفعات بیشتر و دقیق‌تر مسواک بزند تا از پوسیدگی دندان در حین درمان ارتودنسی جلوگیری کند.

رینوپلاستی

رینوپلاستی شامل یک عمل جراحی برای فرم دهی و زیباسازی بینی می‌باشد. این جراحی می‌تواند بینی را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کند، زاویه‌ی بینی را نسبت با لب بالایی تغییر دهد، حالت نوک بینی را تغییر دهد یا برآمدگی‌ها، شکستگی‌های استخوانی یا نقایص دیگر روی بینی را اصلاح کند. در حین رینوپلاستی، جراح برشی در بینی ایجاد می‌کند تا به استخوان‌ها و غضروفی که بینی را نگه می‌دارند دسترسی یابد. این برش‌ها معمولاً در داخل بینی ایجاد می‌شوند تا بعد از جراحی مشخص نباشند. بسته به نتایج مورد نظر و مطلوب، ممکن است مقداری از این استخوان‌ها و غضروف تراشیده شود، یا ممکن است بافتی (از قسمت دیگری از بدن یا با استفاده از ژل‌های مصنوعی) به آن‌ها اضافه شود. بعد از اینکه جراح استخوان و غضروف را فرم داد و تنظیم کرد، پوست روی بینی و بافت‌های دیگر روی ساختار بینی برگردانده می‌شود. یک اسپلینت در خارج از بینی، برای نگه‌داشتن فرم جدید بینی در حین دوران بهبودی و نقاهت بعد از جراحی قرار می‌گیرد. رینوپلاستی را می‌توان تحت بی‌هوشی کامل و یا با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام داد. این جراحی معمولاً به‌عنوان یک جراحی سرپایی انجام می‌گیرد اما گاهی اوقات بیمار نیاز دارد برای یک‌شب در بیمارستان بستری شود.

خطرات عمل جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی بینی باید انتظار ورم و کبودی موقتی در اطراف چشم‌ها و بینی را داشته باشید. مشکلات دیگری که ممکن است بعد از این جراحی رخ دهد، عبارت‌اند از:•

  • خونریزی
  • صدمه یا ایجاد حفره‌ای در تیغه‌ی بینی (تیغه‌ای که دو حفره‌ی بینی را از هم جدا می‌کند).
  • مشکلات پوستی مانند تخریب بافت پوستی (بافت‌مردگی پوستی) و تحریک آن به خاطر چسب و باندپیچی
  • عفونت، می‌توان از داروهای آنتی‌بیوتیک پیشگیرانه برای کاهش خطر بروز عفونت استفاده کرد.
  • انسداد شدید حفره‌های بینی ناشی از ورم داخل بینی
  • مشکلاتی ناشی از بیهوشی

همچنین احتمال دارد که نتایج زیبایی بعد از جراحی، آنچه می‌خواستید نباشند.

چه مدت بعد از درمان ارتودنسی می‌توانم جراحی رینوپلاستی انجام دهم؟

در برخی از بیماران، حرکت دندان‌ها با روش ارتودنسی ممکن است برجستگی لب را تغییر دهد. اگر این تغییر جزئی باشد، تأثیری روی طراحی و زمان‌بندی جراحی پلاستیک بینی نخواهد داشت. اگرچه، اگر این تغییر زیاد باشد، مانند عقب بردن و کاهش برجستگی و جلوآمدگی دندان‌های بالایی، می‌تواند رابطه‌ی بین فرم لب بالایی و برجسته بودن بینی را تغییر دهد. در چنین مواردی مطمئن شوید که متخصص ارتودنسی و جراحتان، روش‌های درمانشان را باهم هماهنگ کرده‌اند تا نتیجه‌ی جراحی بینی با میزان برجستگی لب بعد از ارتودنسی هماهنگ باشد. ممکن است این دو متخصص در این نظر موافق باشند که بهترین نتیجه از رینوپلاستی در صورتی حاصل خواهد شد که عمل بینی بعد از ارتودنسی انجام شود تا حالت لب بعد از ارتودنسی به وضعیتی ثابت برسد و بتوان آن را در طراحی جراحی لحاظ کرد.

 

 1,562 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست