اطلاعات عمومی

مردی که برای سینمای هالیوود دندان می‌سازد

نگاهی به فیلم «حماسه کولی» و ساختن دندان برای رامی مالک

 

مردی که برای سینمای هالیوود دندان می‌سازد

 

طی روزهای گذشته فیلم «حماسه کولی» یا همان «راپسودی بوهمی» در سینماهای آمریکا پرفروش شده است. فیلم درمورد گروه معروف «کویین» و خواننده پرشور و مشهورش «فردی مرکوری» میباشد که در فیلم حماسه کولی،‌ رامی‌ مالک نفش او را ایفا کرده است.
برای آنکه دندان‌های مالک شبیه مرکوری شود، برایش دندان مصنوعی درست کرده‌ و گذاشته‌اند، ‌دندان‌هایی بزرگ و درشت که کاملا به چشم می‌آیند. اما ممکن بود دندان‌های این بازیگر در فیلم،‌ از این هم بزرگ‌تر باشد. برای او چند دست دندان مصنوعی ساختند که یکی از آن‌ها هم‌اندازه دندان‌های واقعی خود فردی مرکوری بود اما وقتی رامی‌ مالک موقع تست آن را به دهان گذاشت، ‌برای صورتش زیادی بزرگ بود و به همین دلیل تصمیم گرفتند از دندان‌های سایز کوچک‌تری استفاده کنند.

این موضوع را «کریس لیونز» ‌فاش کرده،‌ هنرمندی که چند دهه است به ساخت دندان‌های مصنوعی برای بازیگران فیلم‌ها و سریال‌ها مشغول بوده و در کارنامه‌اش ساخت دندان برای ستاره‌هایی مثل مریل استریپ، ‌جانی دپ و تیلدا سویینتون هم دیده می‌شود. او همچنین ساخت دندان برای شخصیت‌های سری جدید «جنگ ستارگان» هم در دست داشته است.
البته معمولا کار لیونز ۵۵ ساله به عنوان یکی از اعضای تیم تولید، زیاد به چشم نمی‌آید یا زیاد درباره آن حرف زده نمی شد، اما این بار در فیلم «حماسه کولی»‌ که زندگی گروه کویین را روایت می‌کند،‌ حسابی به چشم آمده است و او را تبدیل به ستاره‌های فیلم کرده است. در یکی از صحنه‌های ابتدایی فیلم،‌ اعضای گروه که البته هنوز گروه کویین را تشکیل نداده‌اند،‌ با تردید به این فکر می‌کنند که مرکوری با این دندان‌های بزرگ مناسب «خواننده اصلی» شدن هست یا نه، ‌اما او می‌گوید داشتن ۴ تا دندان اضافه در بالا که روی دندان‌های پایینش را می‌پوشاند،‌ عملا از نظر موسیقایی به نفع او می باشد.

لیونز که در بازسازی فیلم «پاپیون» دندان‌های زردرنگ و مصنوعی مالک را ساخته بود،‌ در مصاحبه‌ای که در ادامه آمده،‌ از دندان و دندانسازی در صنعت سینما می گوید…

 

 

مردی که برای سینمای هالیوود دندان می‌سازد

 

 

 این دندان‌هایی که برای دهان رامی‌ مالک در فیلم ساخته‌ای،‌ چگونه کار می‌کنند؟

دندان‌های بزرگی‌ هستند،‌ بنابراین کمی‌ جلو می‌زنند. وقتی توی دهان رامی ‌رفت،‌ لبش را به جلو فشار ‌داد تا مقداری ‌هم روی دندان‌های پایین او را بگیرد و بیش‌تر شبیه فردی مرکوری شود.
فردی از وضعیت دندان‌هایش کاملا آگاه بود و اغلب سعی می‌کرد آن‌ها را با لب‌هایش بپوشاند. رامی‌ عاشق این موضوع بود چون خودش هم باید برای پنهان کردن دندان‌ها مثل کاری که فردی می‌کرد، زحمت می‌کشید.

 جنس دندان‌ها از چیست؟

دندان آکریلی‌ هستند. اگر مادربزرگ‌تان دندان مصنوعی داشته،‌ دیده‌اید که آن‌ها را در می‌آورد و کنار تختش داخل لیوان آب قرار می دهد. جنس این دندان‌ها شبیه همان‌ها است اما دونه به دونه دندان‌ها، لایه به لایه با دست ساخته شده تا رنگ مناسب را ایجاد کنیم و مناسب رامی ‌باشد.

 و چه‌طور جا می‌رفتند؟

از چیزی که آن‌ها را ثابت نگه دارد، استفاده نکردیم. دندان‌ها را فقط جلوی دندان‌های او و پشت لبش می‌گذاشتیم،‌ همین. این دندان‌ها به معنی کلمه با یک «تقه»‌ جا می‌افتادند و درمی‌آمدند.
ما دندان‌ها را در اندازه‌های مختلفی درست کردیم که بزرگ‌ترینش اندازه دندان‌های خود فردی بود. وقتی دندان‌ها را برای اولین بار به طور جدی تست کردیم و نتیجه را به برایان سینگر (کارگردان فیلم) نشان دادیم، ‌فهمیدیم که اگر از دندان‌ها با اندازه واقعی‌شان استفاده کنیم، ‌برای رامی ‌زیادی بزرگ هستند. بنابراین اندازه‌ها را کوچک‌تر کردیم تا همه چیز با صورت و قواره رامی ‌هم خوانی داشته باشد.

 

 دندان‌های این فیلم بزرگ هستند،‌ اما تو در طول حرفه‌ات انواع و اقسام دندان‌ها را در اندازه‌های مختلف ساخته‌ای.

ما می‌توانیم دندان‌هایی با ضخامت یک دهم میلی‌متر درست کنیم یا دندان‌های نیشی برای حیوانات بسازیم که دو سانت و نیم ضخامت داشته باشند. البته دندان طلا هم درست می‌کنیم. رامی ‌از من خواست یک دست از دندان‌های فردی را برایش با طلا بسازم و من هم کمی ‌معطلش کردم چون می‌خواست آن‌ها را در خانه نگه دارد.

 دندان‌های خیلی نازکی که ممکن است بسازید چه کاربردی دارند؟

اگر نقش کسی را بازی می‌کنید که در حیات وحش زندگی می‌کند یا جادوگری،‌ ولگردی، ‌چیزی شبیه به این است، وضع دندان‌هایتان خیلی بد است. برای همین به جای رنگ کردن دندان‌ها، که در ادامه ممکن است رنگش برود،‌ می‌توانیم یک دندان نازک درست کنیم،‌ رنگش کنیم و از آن استفاده کنی و ناگهان دندانت بدرنگ می‌شود. این کار را برای تیلدا سویینتون در فیلم «سوسپیریا» انجام دادیم. او یکی از مشتریان همیشگی من است.

 

 .یکی از سخت‌ترین کارهایت را بگو

کاری که برای تیم راث در فیلم «جوانی بدون جوانی» کردم. قرار بود صحنه این شکلی باشد که او در بیمارستان بستری می باشد و دکتر دستش را درون دهان او می‌کند. می‌خواستند تمام دندان‌های او لق باشد. فقط دو ماه طول کشید تا بفهمم آن را چه‌طور بسازم. چهار، ‌پنج دست دندان مختلف درست ‌کردیم تا آخر سر از چیزی که ساخته بودیم و می‌خواستیم با آن کار فیلم برداری کنیم، ‌راضی شدم. باورم نمی‌شد در فیلم جواب داده بود.

 

 کارهای خلاقانه‌تری که کرده‌ای،‌ چه؟

برای موزیک ویدیوی «بیورک» ‌دندان‌هایی ساختیم که ۳۰ برابر دندان واقعی بودند. می‌خواستند دوربین را داخل دهانش بگذارند، ‌انگار از درون دهان، رو به ‌بیرون فیلم می‌گرفتند. بنابراین دندان‌ها و لثه‌ها باید شبیه دندان‌ها و لثه‌های او می‌بود،‌ سقف و کف دهان هم همین طور، ‌همه هم ۳۰ برابر اندازه واقعی. از دهانش یک قالب گرفته و آن را با استفاده از تکنولوژی دیجیتال ۳۰ برابر کردند. بعد باید از روی آن می‌ساختیم و مثل دندان و لثه او رنگش می‌کردیم تا کاملا شبیه به نمونه کوچک دندان های او شود.

مردی که برای سینمای هالیوود دندان می‌سازد