اطلاعات عمومی

گفتار حین درمان ارتودنسی

گفتار حین درمان ارتودنسی

چگونه با ارتودنسی می توانید گفتار و صحبت کردن خود را بهبود بخشید؟

انتخاب سیم کشی دندان (یا سایر خدمات درمانی ارتودنسی) نه تنها تاثیرات مثبت در ظاهر چهره بلکه در نحوه گفتار فرد نیز ایجاد می­کند. مرواریدهای سفید محصور در دهان شما نقش عمده­ای در تولید گفتار دارند. اگر دندان­های فردی تراز و منظم نباشند این امر مطمئنا  نحوه صحبت کردن او را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نوع، شدت مال اکلوژن و موقعیت دندان­ها تاثیر فراوانی در نحوه گفتار فرد ایجاد کرده و اغلب منجربه لکنت زبان می­شوند. شایع­ترین اختلالات گفتاری شامل شلی زبان یا به عبارتی نوک زبانی حرف زدن (تولید صداهای z، s، c، ts , و th)  توام با تولید صدای سوت می­باشد. هرچه ناهنجاری مال اکلوژن شدید باشد اختلالات گفتاری هم بیشتر خواهد بود.

اگر تحت درمان ارتودنسی و سیم کشی هستید ممکن است متوجه تغییر شیوه طبیعی گفتار خود باشید. این امر کاملا طبیعی است چراکه زبان و سایر اجزای صورت مسوول سازگاری گفتار با شرایط جدید دهان هستند.

روش­های مختلفی وجود دارد که  کمک شایانی به طرز بیان، تلفظ و تولید آواها و همچنین صحبت کردن در دوران ارتودنسی می­کنند. با کمی تمرین می­توان به مشکلات گفتاری غلبه و بدون نقص صحبت کرد.

بهبود گفتار با ارتودنسی

در این قسمت به معرفی تکنیک و ورزش هایی می­پردازیم که انجام آن­ها موجب بهبود تولید آواها، تلفظ و صحبت کردن واعتماد به نفس در بین جمع می شود.

کاهش سرعت کلام

ارتودنسی دندان­ها مکانیسم مثبتی است که موجب کندشدن سرعت گفتار می­شود. دهان در مدت زمان کوتاه، با بریس­ها تنظیم شده و سرعت گفتار در مدت طولانی کاهش می یابد و درنتیجه فرد با تمرکز بر تلفظ و تولید آواها می­تواند به خوبی صحبت کند.

صاف ایستادن و نفس کشیدن

باور کنید یا نکنید باید گفت که موقعیت بدنی تاثیر چشمگیری در نحوه گفتار دارد. صاف ایستادن، شانه ها را شل و به عقب دادن و چانه را بالا نگهداشتن نقش مهمی در مکانیسم گفتاری دارد. موقعیت بدنی مناسب موجب می­شود دیافراگم و حنجره در موقعیت صحیح قرار گرفته و الگوهای طبیعی  و زیرو بمی صداها به­طور بهینه تولید شود.

اگر واقعا به­دنبال بهبود نحوه گفتار خود هستید بهتر است  نحوه تنفس خود را بهتر کنید. سعی کنید از راه بینی نفس عمیق بکشید به­طوری که در هر دم و بازدم شکم بالا و پایین رود (تنفس دیافراگمی یا تنفس شکمی). این روش بهترین راه برای درمان اعصاب و دریافت مقدار مناسب دم در موقعیت مناسب است.

ستاره باشید

آواز خواندن بهرتین روش برای  تمرین گفتاری هر فردی است. همانطور که می دانید در آوازخواندن بهتر می­توان صداها را تقلید کرد. این کار کمک می­کند تا تمام اجزای درگیر در گفتار به تولید آواها عادت کنند.

از طرفی، آوازخواندن بهترین راه برای بهبود روحیه و شاد کردن خود به غیر از خندیدن به دیگران است. در ماشین، حمام، اتاق و حتی مقابل دوستان برای خودتان آواز بخوانید.

بلند بخوانید

علاوه­بر آوازخواندن، سعی کنید کتاب و یا مجله موردعلاقه خود را با صدای بلند بخوانید. این کار بهترین تمرین  گفتار در حین ارتودنسی است. تا زمانی­که صداها را صحیح تولید نکردید به خواندن بلند ادامه دهید. این روش کمک می­کند تا صداهایی را که نیاز به تمرین  دارید تشخیص داده و درخلوت تکرار کنید.

هنگام تمرین صدای خود را ضبط و سپس به آن گوش کنید. یک متنی را انتخاب  کرده،  چندین بار بخوانید و هر بار صدای خود را ضبط کنید. با انجام روش­هایی که توضیح دادیم و همچنین تمرکز بر قسمت­هایی که می توان تغییر داد می­توانید شاهد بهبود گفتار خود باشید. نکته پایانی این که تمرین کمک می­کند  خود را بهتر با بریس­های داخل دهان  سازگار کنید.

اگر خیلی نگران نحوه صحبت کردن خود هستید توصیه می­کنیم جهت تشخیص ریشه­های مشکل به یک متخصص درمان گفتار مراجعه نمایید تا با ورزش و روش­هایی که ارائه می­دهد مشکل شما برطرف گردد.

گفتار حین درمان ارتودنسی