ارتودنسی متحرک

پالاتال اکسپندر

پالاتال اکسپندر

وسیع کننده کام (پالاتال اکسپندر)

ارتودنسی چیزی بیش از حرکت دادن دندان‌هاست. هدایت رشد ساختار استخوانی صورت، که به نام ارتوپدی فک و صورت نیز شناخته می‌شود (ارتو- صاف کردن، پد- کودک) یک روش موثر برای درمان مال اکلوژن خاص است.

فک فوقانی و کام (که سقف دهان شماست) با هم به عنوان فک فوقانی شناخته می‌شوند. فک فوقانی در واقع از دو استخوان تشکیل شده است که در وسط کام در ناحیه‌ای به نام درز میانی کام به هم می‌پیوندند. از آنجا که این پیوند تا مدتی پس از بلوغ کامل نمی‌شود، عرض کام با جدا کردن 2 استخوان در جایی که در شکاف به هم متصل شده‌‌اند می‌تواند افزایش یابد. دستگاه خاصی که برای این کار استفاده می‌شود، با عنوان وسیع کننده‌ی کام شناخته می‌شود. فشار بر روی شکاف باعث می‌شود بدن، استخوان جدیدی در محل اتصال ایجاد کند، بنابراین این حالت وسیع شده را حفظ و تثبیت می‎کند. در همین حال، فضای بیشتری برای دندان‌ها ایجاد خواهد شد.

مزایا

عریض کردن ارتوپدیک (اسکلتی) فک فوقانی اغلب زمانی تجویز می‌شود که فک بالا بیش از حد کم عرض و باریک است و کراس بایت آشکار است. در این موارد، به طور کلی، فضا برای درآمدن دندان‌های دائمی (بالغ) بالا در ردیف و تراز مناسب، ناکافی است و برخی افراد ممکن است مجبور شوند فک را به سمت یک طرف برگردانند تا باعث بهبود موقعیت برخورد دندان‌های بالا و پایین شود.

پالاتال اکسپندر می‌تواند به طور مؤثر برای درمان مشکلات کراس بایت و فراهم آوردن فضای بیشتری برای رفع نامرتبی خفیف تا متوسط دندانها استفاده شود. اکسپندر همچنین می‌تواند هم زمانی که فک‌ها در حال رشد به صورت نامتقارن هستند به عنوان یک نوع مداخله زودهنگام با تغییر بایت استفاده شود، و هم وقتی مشکل کراس بایت وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از اکسپندرها می‌تواند درآمدن دندان‌های کانین (دندان‌های بزرگی که درست زیر قسمت بینی رشد می‌کند) مسدود یا بهم چسبیده را به وسیله ایجاد فضا آسان کند. مزایای دیگری نیز وجود دارد. برای مثال، اکسپندر می‌تواند لبخند را به شیوه‌ای زیبا و دل‌انگیز گسترده ‌کند، و حتی می‌تواند با باز کردن مجراهای بینی مشکلات تنفسی را کاهش دهد.

فرآیند درمان

ارتوپدی با استفاده از یک دستگاه کوچک سفارشی( پالاتال اکسپندر) که بر روی دندان‌های فوقانی به سمت عقب دهان قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. پالاتال اکسپندر دارای دو نیمه است که با یک دستگاه پیچ کوچک به یکدیگر متصل می‌شوند. با پیچاندن پیچ به مقدرا کم، یک یا دو بار در روز با یک کلید خاص، فشار القا شده در محل اتصال دو استخوان ماگزیلاری باعث تحریک رشد در شکاف می‌شود. در این روش ناراحتی جزئی است که تنها چند دقیقه در طول هر روز طول می‌کشد و داروهای ضد درد به ندرت مورد نیاز هستند. با پیچاندن پیچ، یک شکاف کوچک به طور معمول بین دندان‌های جلو ظاهر می‌شود. این فضا اغلب به خودی خود بسته می‌شود، اما با نصب 4 بریس در دندان جلو نیز به راحتی قابل اصلاح است.

تا زمانی که مقدار مطلوب وسعت به دست می‌آید و تثبیت می‌شود اکسپندر باید استفاده شود، که مدت زمان استفاده از آن معمولا 3 تا 6 ماه است. وسعت سایز در قوس بالا و به دنبال آن تغییر موقعیت دندان‌های بالا می‌تواند تاثیر مثبت بر دندان‌های پایین نیز داشته باشد. اما نگذارید خیلی دیر شود، هنگامی که استخوان‌های ماگزیلاری به طور کامل با هم آمیخته می‌شوند، دیگر جراحی می‌تواند آنها را از هم جدا کند. در حال حاضر یک فرصت و پنجره‌ی رو به امیدی دارید که گاهی اوقات به معنای واقعی پس از بلوغ بسته می‌شود.

پالاتال اکسپندر برای هر موردی استفاده نمی‌شود. این روش نیاز به  متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه دارد که بتواند تشخیص دهد استفاده از این روش چه موقع و کجا می‌تواند مفید باشد.

 1,756 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست